Connect with us

Biyogaz

Doğanın mavi enerjisi: Biyogaz

Yayın Tarihi

on

Her geçen gün daha da artan metan gazı seviyesindeki artış ve global enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıt kullanımı geleceğimizi ciddi anlamda tehdit etmekte. Bu tehditle başa çıkmak için de alternatif enerji kaynakları arayışına girilmektedir. Bunlardan en popüler olanı ise Biyogaz.

Peki nedir bu biyogaz?

Biyogaz en basit tanımı ile organik atıkların ayrıştırılması sonucu doğal olarak üretilen bir biyo-yakıt çeşididir. Hayvan gübresi, yiyecek atıkları, atık su ve kanalizasyon suyu gibi organik atıklar anaerobik ortamda parçalanırken çoğunlukla metan ve karbondioksit barındıran gaz karışımlarını ortaya çıkarırlar. Bu ayrışma Arkea grubundaki Metanojen adı verilen mikroorganizmalar tarafından, anaerobik ortamda (oksijensiz ortam) gerçekleştiği için aynı zamanda anaerobik sindirim olarak da adlandırılmakta. Anaerobik sindirimi tanım olarak ele alacak olursak, organik maddelerin parçalanması için fermantasyon prosesini kullanan atıktan enerji üretiminin doğal formu olarak nitelendirebiliriz.

Mavi alevin sırrına gelince; biyogazın yanıcı özelliği aslında içindeki yüksek değerdeki metandan kaynaklı. Bu yüzden yoğun mavi renkte bir alev üretir ve enerji kaynağı olarak kullanılır.

Biyogaz; sanılanın aksine sadece doğal bir enerji kaynağı değildir. Örneğin atık su arıtma tesislerinde toksik kimyasalların kullanılmasını önler ve atıkları yerinde ayrıştırarak maliyet, enerji ve malzeme tasarrufu sağlar. Ayrıca biyogaz kullanımı, enerji üretmek için ekstra bir fosil yakıt ihtiyacını ortadan kaldırır. Metan gazının karbondioksite göre daha fazla ısıyı hapsetme kapasitesi olduğundan çürüyen bir somun ekmek biyogaza dönüştüğünde çevreye olan etkisi, bir çöplükte çürümeye bırakılmasına kıyasla yaklaşık 10 kat daha az etkili olacağı anlamına gelmektedir.

Biyogaz sistemleri

Biyogaz üretim sistemleri; metan gazının atmosfere salınmasına olanak vermeden, atıkları biyogaza dönüştüren ve ardından bu biyogazı kanalize ederek enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan sistemlerdir. Biyogazın verimli kullanılması için tasarlanmış birkaç tür biyogaz sistemi ve tesisi vardır. Her sistem; girdi, çıktı, boyut ve türe göre farklılık gösterse de organik atıkları biyogaza dönüştüren biyolojik süreç tek tiptir. Biyogaz çürütücüler, bir sindirim odasında ayrışan organik maddeyi alır. Sindirim odası tamamen su ile doludur, bu da ortamı anaerobik (oksijensiz) bir ortam haline getirir. Anaerobik ortam, mikroorganizmaların organik materyali parçalamasına ve onu biyogaza dönüştürmesini sağlar.

Anaerobik fermantasyon prosesi içerisinde Polat Makina santrifüj teknolojilerinin kullanılması; yüksek performans/fiyat oranı sunması sayesinde biyogaz üretiminde en iyi sonucu vermektedir.

Polat Makina Dekantörleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının geri kazanılması proseslerinde en verimli sonucu almak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Üretmiş olduğu otomatik, güvenilir, kesintisiz çalışabilen, sorunsuz proses kontrolü sağlayan santrifüj ekipmanları; minimum enerji ve su tüketiminin yanı sıra yüksek performans/fiyat oranı ile en uygun seçenek haline gelmektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Biyogaz

İdeal Makina’dan biyogaz sistemleri için teknolojiler

Yayın Tarihi

on

İdeal Makina’nın Türkiye temsilciliğini üstlendiği Börger Rotary Loblu Pompalar ve Parçalayıcılar birçok sektörde geniş bir kullanım alanı buluyor.

Börger pompa ve parçalayıcıları, biyogaz sektörlerinde özellikle tercih ediliyor.

Biyogaz tesislerinde hayvan gübresi, kan, peynir altı suyu, sıvı katı karışık tüm organik atıkların reaktörlere beslemesinde gübre tankeri dolum ve boşaltım pompası, digester sirkülasyon pompası, dekantör ve separatör besleme pompası, süzüntü suyu transfer pompası olarak kullanılıyorlar.

  • Her pompa uygulama alanına göre yapılandırılabiliyor.
  • Rotary Lob Pompa MBR sistemlerinde iki yönde de çalıştırılabiliyor.
  • Yüksek katı partikül (TS) içeren ürünleri bile basabiliyor.
  • Aşındırıcı, viskoz, fiberli veya saf birçok ürün için uygun.
  • MIP (yerinde bakım) sayesinde kolay servis yapılabiliyor.

Karıştırıcı kenarsız tasarımı deplasman bıçakların hareketiyle türbülans oluşmadan sıvının akışını sağlar. Yüksek verimli ve hassasiyetli gövde ve tüm iç parçaları tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Börger Bioselect

Börger Bioselect verimli ayrıştırma teknolojisi için bulunmaktadır. Tamamen mekanik proses uygulanarak, ortamda sıvılar katı parçalardan ayrıştırılır.

Powerfeed mükemmel sıvı besleme teknolojisi

Powerfeed, sıvıları biyogaz sistemlerin içine beslemek amacıyla kullanılır. Güç beslemesi teknolojisi basınçlı boru sistemlerinde uygun pozisyona kurulur. Börger dozaj teknolojisi tamamen kapalı sistemde biyokütleyi akış boru hattının içine transfer eder.

Devamını Oku

Biyogaz

Biyogaz sektörü  pandemi koşulları nedeniyle  uzatma istiyor

Yayın Tarihi

on

Yazar

Pandemi uzatılan YEKDEM süresinde yine işleri sekteye vurdu. Yatırımı başlayan ve devam eden sektörde ekipman tedariği ve çalışma saatlerinin kısıtlanması 30 Haziran tarihine yetişmesi planlanan birçok tesiste aksamalara neden olmuştur.

Organik atıkları fermente ederek elektrik enerjisi ve gübre üretmeye çalışan sektör eski YEKDEM şartlarını hesap ederek bankalarla kredi sözleşmesi imzaladılar ve birçoğu bu kredileri inşaat ve ekipman tedariğine harcadılar. Uzatılan süre devreye almaya yetmez ise birçoğu yeni YEKDEM gelirleri ile bu borçlarını ödeyemezler.

Günde 500.000 ton inek atığı, 40.000 ton tavuk atığı ve 100.000 ton şehir çöpünün ve daha birçok organik atığın ekonomiye kazandırılması ülkemiz açısından çok önemlidir. Matematiksel hesaplamaların çok basit ama geometrik hesaplamaların çok kapsamlı olduğu bu sektörün çevreye katkıları inanılmazdır. İstihdam açısından en çok kişinin çalıştığı,yedek parça ve servis sektörünün yaratıldığı sektör son 10 senede YEKDEM teşvikleri ile büyümüştür fakat bu büyüme istenilen boyutlara ulaşamadan yeni tarife sektörün önünü kapatmıştır. Atık bedeli, nakliye bedeli ve en sonunda da giren atığın yönetilmesi için yapılan kurutma,peletleme ve sıvı ayrıştırma yatırımları ve masrafları hesaba katıldığında bu sektörün aslında bir rant kapısı olmadığı aşikardır.

Temiz hava,temiz su,temiz toprak için organik atıkların yönetilmesi geleceğimiz açısından çok önemlidir. Geri dönüşümün ekonomiye katkısı da ancak atık sektörünün doğru  ve kaliteli yönetilmesi ile mümkündür ve ithalatı büyük ölçüde azaltır. Binlerce kişiye iş imkanı sağlar. Bu sektör hiçbir küresel ve yerel krizlerden etkilenmez. Sürekli yerli hammadde ile çalışır. Cari açığın büyümesini azaltır.

30 Haziran süresinin YEKDEM kabul süresi olan 31 Ekim 2021 tarihine kadar uzatılması milyonlarca dolar yatırımı olan bu sektöre son bir can suyu olacaktır.

Sektör zaten 10 sene yerine 9 sene eski YEKDEM tarifesinden gelir elde edeceğinden 30 Haziran süresinin YEKDEM kabul süresi olan 31 ekim 2021 tarihine kadar uzatılması milyonlarca dolar yatırımı olan bu sektöre son bir can suyu olacaktır. Şu günlerde dikkatle bakarsanız yenilenebilir enerji sektörü dışında bu kadar yoğun yatırım yapan ve istihdam yaratan başka sektörde bulunmamaktadır yada azdır.Bu süre uzatımında  ön şart olması gerekirse 1 mayıs tarihine kadar evraklarını EPDK ya ön lisans almak için vermişler olarak belirtilmelidir. Aksi takdirde sürekli gelen uzatma taleplerinin ardı arkası kesilmez.

Yenilenebilir enerjilerin hepsi çok değerlidir ama atık sektörünün desteklenmesi ,milyonlarca kişinin yaşadığı ülkemizde kaynak israfını engellemesi ve temiz bir gelecek için çok önemlidir.

Devamını Oku

Biyogaz

Biyogaz tesislerinde revizyon süreçleri ve önemi

Yayın Tarihi

on

Yazar

Biyogaz, güneş ve biyodizel projelerinde mühendislik, danışmanlık, tedarik ve kurulum (EPC) hizmetleri veren Eymen BGB Enerji, 2017 – 2018 yılları arasında Tekno Ray Solar şirketinin ana taşeronluğunu yaparak 23,5 MW GES mekanik saha kurulumu gerçekleştirdi.

 Türkiye’de kurulmuş olan biyogaz tesislerinin kurulum ve yönetim hatalarından dolayı kaynaklı olarak çalışmıyor

Son yıllarda Türkiye’de kurulmuş olan biyogaz tesislerinin kurulum ve yönetim hatalarından dolayı kaynaklı olarak çalışmaması, bize tesis revizyonlarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. 2006 yılından beri yurtdışında biyogaz tesis kurulum eğitimleri ve yurtiçi çalışmalarının verdiği tecrübe ile yeni konjonktür de tesis revizyonlarına ağırlık vermemiz gerektiğine karar verdik.

20.11.2019 tarihinden itibaren Balıkesir /, Bandırma / ve Edincik’te bulunan 2.16 MWh kurulu güçteki biyogaz tesisine revizyon hizmeti verimli üretim için denetim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz.

2014 yılında YEKDEM kapsamında üretime başlayan tesis Almanya merkezli bir firma tarafında tip proje olarak getirilip kurulmuştu. Bölgenin hayvan popülasyonuna göre % 70 tavuk, % 25  büyükbaş ve % 5  mısır silajı girdisi ile 2.16 MWh’lik  lik tesis planlaması yapılmıştı. Bölge dinamikleri ve atıkların işleme alınması ile ilgili bölgeye uygun planlama yapılmadığı için tesiste sürdürülebilirlik sağlanamadı. Bu yüzden 6 yıllık çalışmasında % 35 verim ortalaması ile çalışabildi.

Kurulum hatalarına, tesisi çalıştıracak bilgi eksikliğide eksikliği de eklenince tesiste üretim tamamen durdu. Bu duruştan sonra tesis ekipmanların daekipmanlarında ciddi hasarlar ortaya çıktığı tespit edildi.

2019 sonunda tesis ortaklar arasında el değiştirerek yeni bir ekip tarafından işletilmeye başlandı.

Yeni ekiple devraldığımız tesiste; gaz motorları arızalanmış, fermantasyon çökmüş ve üretim durmuş, gaz balonlarının çoğu yırtılmış, karıştırıcılar bozulmuş, fermanter ve depolama tankları üretimi bitmiş, tesis gübre ve yumurta dışkısından gelen mermer tozu ile dolmuş durumdaydı.

2019 Aralık ayında başladığımız çalışma ile, fermanterlerin temizlenmesi ve Çevre İl Müdürlüğü kontrolünde gübrelerin bölgedeki arazilere dağıtılması, gaz balonlarının sağlam olanlarının bakımı ve gaz motorunun tamiri ile tek fermanterde bakteri üretim sürecine başladık. 2020 Mayıs ayında tesis 1 yıl aradan sonra tekrar elektrik üretimine başladı.

Arızalı karıştırıcı siparişleri ve gaz membran siparişleri verildi. Gelen ekipmanlar eskileri ile değiştirildi. Revizyonlar devam ederken, devam eden üretimle ile 2020 yılında 1015 MWh elektrik üretimi gerçekleştirdik.

2021 yılı itibariyle % 50 üretim kapasitesine çıkardığımız tesiste aylık 750 MW elektrik üretimi devam ediyor. Kalan eksiklerin tamamlanması ile % 100 kapasite testlerine kademeli olarak geçiyoruz.

Tesiste çalışmaya başladığımızda ilk olarak arızaların tespiti ve revizyonu yapıldı. Daha sonra çalıştırılmayan laboratuarlaboratuvar devreye alındı. Bakteri üretimini laboratuarlaboratuvar kontrolleri ile sağlandı. Tesis tamamen laboratuvar analizlerinden çıkan verilerle çalıştırılmaktadır.

Günlük beslenen ürünlerin %KM ve %oKM analizleri yapılarak beslenen ürün ile elde edilecek metan gazı ve enerji hesabı yapılmaktadır. Metan bakterilerinin pH, FOS/TAC, TN, amonyum, amonyak ve diğer analizler ile mevcut durum takip edilir. Bu analiz verilere göre besleme yapılmaktadır. Toplamda günlük 18 analiz ve veri takip edilmektedir.

Türkiye’nin en kötü tesisi olarak bilinen ve bu tesis artık çalışmaz denilen tesiste, üretime başladığımız 2020 Mayıs ayından bu zamana kadar 11 Aylık aylık bir sürede Toplam toplam 3.340 MW elektrik üretimi ile zoru başardık. Bu üretimi yaparken tesisi baştan sona revize etmek zorunda kalmamıza rağmen üretim hiçbir zaman durmadı.

Biyogaz tesisleri güneş veya rüzgar tesisi tesisleri değildir gibi kendiliğinden çalışmaz. Verimli bir ekip kurup yönetebilirseniz çalışır.

Şu anda eski YEKDEM’e yetişmek için kurulan tesislerin birçoğu sürdürülebilirliği ve üretimde devamlılığı sağlamak için revizyonlar yapmak zorunda kalacaktır.

Yeni YEKDEM’e göre Türkiye de kurulu olan biyogaz tesislerinin kar kâr edebilmesi için en az % 80 verimli çalışmak zorundadır. Bu verimi elde edebilmek için bakteri biyolojisi ve atık yönetimi hakkında profesyonel destek almak zorundadır.

Biz biliyoruz ki; , Türkiye’de kurulan biyogaz tesislerinin yarısından fazlasında üretim ve verim takibi yapılmıyor. Laboratuvar çalıştırılmıyor. Giren üründen elde edecek enerjinin durumu takip edilmiyor. Biz bu durumu düzeltmek için çalışıyoruz

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com