Connect with us

Biyokütle

Biyokütlenin diğer yenilenebilir enerjilerden farkı

Published

on

Biyokütle santralleri, verimi ve kapasitesi yüksek tesislerdir, kesikli değil sürekli enerji sağlayabilirler.

Biyokütlenin enerji üretiminde diğer enerji kaynaklarına karşı önemli avantajları vardır:

  • Sera gazı emisyonlarına azaltıcı ve iklim değişikliğine yavaşlatıcı etkisinin olması
  • Toprak koruma, su ve besin üretimini güvence altına alması (aksi taktirde girdi olarak kullanılan tarımsal ve ormansal organik atıklar azalacaktır)
  • Peyzaj değeri oluşturması
  • Sürekli iş olanağı oluşturması
  • Devlete ekonomik avantajlar sağlaması Elektrik enerjisi talebi dış faktörlere (hava durumu, zaman, mevsim gibi) bağlı olarak günlük bazda dalgalanmaktadır. ‘Base- load’ (temel yük, sürekli yük) nispeten sabit ve 24 saatlik bir süre boyunca minimum elektrik talebi miktarını ifade etmektedir.

Biyokütle santrali kurulum öncesi yapılması gereken değerlendirmeler diğer yenilenebilir santrallere kıyasla daha azdır. Ayrıca biyokütle enerjisi çalışma prensibi gereği bağlı olduğu koşullar da yine diğer yenilenebilir santrallerin çalışma şartlarına göre daha esnektir. Atıkların homojen olmaması ve bazen bulmasının zor olması nedeniyle, kurulum öncesi fizibilitesinin yapılması gerekmektedir. Çöpler yıllık stoklamalar ile tesiste muhafaza edildiği sürece biyokütle santrallerinde hammadde gereksinimleri sürekli olarak karşılanmaktadır.

Kaynak:

PwC Türkiye/ Biyokütle ve Biyoenerji Sektörlerine Genel Bakış

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler