Connect with us

Biyodizel

GES teknisyenliği geleceğin meslekleri arasında

Published

on

Temiz enerjiye talep, doğal afetlerin her geçen gün artmasıyla da doğru orantılı olarak, yukarı doğru bir seyir izliyor.

Güneş enerjisi sistemlerinin, yasal düzenlemelerin de etkisiyle, temiz olmasının yanında ucuz da bir enerji kaynağına dönüşüyor giderek. Güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması bu alanda çalışacak profesyonellere olan ihtiyacı da artıracak hiç kuşkusuz. Sistemlerin kurulumu, bakımı ve onarımıyla ilgilenecek yetkili personel ihtiyacı hâlihazırda her geçen gün artıyor.

Güneş enerjisi sistemlerinde teknisyen olarak çalışacak profesyonellerin gerekli teknik çizimleri yapabilmesi, sistemlerin test ve ölçümlerini gerçekleştirmesi, panellerinin bakım ve onarım işlemlerini yapabilmesi ve sistemlerin işletilmesinde rol oynaması bekleniyor.

Kuşkusuz güneş enerjisi sistemleriyle ilgili çalışma ortamlarının kimi handikapları da mevcut. Bu noktada güvenli çalışma ortamı ve çalışanın sosyal haklara sahip olması da büyük önem taşıyor.

Fosil yakıtlara dayalı geleneksel enerji politikalarının sürdürülebilir olmadığı her geçen gün daha net olarak anlaşılırken, insanlığın enerjiye olan ihtiyacı da artış gösteriyor. Dolayısıyla yenilenebilir kaynaklara yöneliş artık bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli olanlardan bir tanesi ve bu nedenle geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Continue Reading
Advertisement

Trendler