Connect with us

Biyokütle

Biyorafineri

Published

on

Biyorafineriler çeşitli kimyasal ve fiziksel dönüşüm süreçleri ile biyokimyasallar (yağlama yağları, yüzey tutucular, ara kimyasallar, aktif karbon gibi), biyomalzemeler (kağıt ve ambalajlar, çeşitli lifler, kompozit malzemeler, yapı malzemeleri, polimerler, yapıştırıcılar, çözücü ve temizleyiciler, boya ve kaplamalar, mürekkepler) ve biyoyakıtlar gibi farklı endüstriyel ürünler elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Hammadde çeşitliliğinin sağlanması ve gıda dışı kaynaklar kullanılarak gıdaya olan bağımlılığın en aza indirilmesi gibi temel hedeflerin belirlendiği biyoyakıt dünyasında ikinci ve üçüncü kuşak biyoyakıtlar için Ar-Ge çalışmaları yoğun olarak sürdürülmektedir. Sürdürülebilir biyoyakıt – biyoenerji- biyomateryal üretimi için tarım işletmeleriyle entegre bir biyorafineri modeli kurgulanabilir. Biyorafinerilerin ekonomik açıdan uygulanabilir olması petrol rafinerilerinde olduğu gibi hammadde esnekliği ile sağlanabilecektir.

Karbon sertifikaları

Ekosistemde bozulanı yerine koyma çabasının sonucu çıkmış sertifika türlerinden biridir. Türkiye, Kyoto Protokolü’nün emisyon ticaretine konu olan esneklik mekanizmalarından yararlanamasa da bu mekanizmalardan bağımsız olarak işleyen, çevresel ve sosyal sorumluluk ilkesi çerçevesinde kurulmuş Gönüllü Karbon Piyasası’na yönelik projelere sahiptir. Küresel iklim değişikliklerine duyarlı şirketlerin faaliyetleri ile ortaya çıkardıkları karbon salımına karşılık, başka bir şirketin aynı miktarda karbon tasarrufu sağlayan projesinde belgelendirdiği karbon azaltım sertifikasını satın alması çerçevesinde çalışan Gönüllü Karbon Piyasasında fiyatlar, Zorunlu Karbon Piyasası’na göre daha düşüktür. 2005 yılından itibaren Türkiye, Gönüllü Karbon Piyasaları’nda işlem gören sertifikaların geliştirildiği projelere sahiptir. Atıktan enerji üretimi ve biyogaz tesisleri sağladıkları yıllık emisyon azaltım miktarları ile söz konusu projelerin yaklaşık %15’ini oluşturmaktadır. Ülkemizde geliştirilen Gönüllü Karbon Piyasası’na yönelik projelerin kayıt altına alınmasına ve bu projelerden elde edilen karbon sertifikalarının takibine ilişkin olarak hazırlanan Gönüllü Karbon Piyasası Proje Kayıt Tebliği 9 Ekim 2013 Tarihli ve 28790 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler