Connect with us

Biyokütle

Antalya OSB’ye 5 megavatlık biyokütle tesisi

Published

on

Ağaç ürünleri sektöründe Türkiye ve dünya çapında önde gelen şirketler arasında yer alan, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde konuşlu AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ, Antalya’ya 120 milyon avro yatırımla ikinci MDF fabrikasını açmaya hazırlanıyor.

Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tesis yatırımıyla ilgili bilgiler veren AGT İcra Kurulu Başkanı Onur Güven, yaklaşık 10 milyon avroluk yatırımla 5 megavat kurulu gücünde biyokütle enerji santrali kurulacağını da bildirdi.

Fabrikada yılda yaklaşık 100 bin ton atık oluştuğunu, talaş, kabuk gibi orman atıklarından elektrik üretmeyi planladıklarını belirten Güven, “5 megavat kurulu gücünde elektrik santrali kuracağız. Böylece biyokütleden enerji üretmiş olacağız. Tesiste tükettiğimiz elektriğin yarısını bu santralden karşılamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Trendler