Connect with us

Biyodizel

GES teknisyenliği geleceğin meslekleri arasında

Yayın Tarihi

on

Temiz enerjiye talep, doğal afetlerin her geçen gün artmasıyla da doğru orantılı olarak, yukarı doğru bir seyir izliyor.

Güneş enerjisi sistemlerinin, yasal düzenlemelerin de etkisiyle, temiz olmasının yanında ucuz da bir enerji kaynağına dönüşüyor giderek. Güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması bu alanda çalışacak profesyonellere olan ihtiyacı da artıracak hiç kuşkusuz. Sistemlerin kurulumu, bakımı ve onarımıyla ilgilenecek yetkili personel ihtiyacı hâlihazırda her geçen gün artıyor.

Güneş enerjisi sistemlerinde teknisyen olarak çalışacak profesyonellerin gerekli teknik çizimleri yapabilmesi, sistemlerin test ve ölçümlerini gerçekleştirmesi, panellerinin bakım ve onarım işlemlerini yapabilmesi ve sistemlerin işletilmesinde rol oynaması bekleniyor.

Kuşkusuz güneş enerjisi sistemleriyle ilgili çalışma ortamlarının kimi handikapları da mevcut. Bu noktada güvenli çalışma ortamı ve çalışanın sosyal haklara sahip olması da büyük önem taşıyor.

Fosil yakıtlara dayalı geleneksel enerji politikalarının sürdürülebilir olmadığı her geçen gün daha net olarak anlaşılırken, insanlığın enerjiye olan ihtiyacı da artış gösteriyor. Dolayısıyla yenilenebilir kaynaklara yöneliş artık bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli olanlardan bir tanesi ve bu nedenle geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyodizel

Biyodizel üretimi

Yayın Tarihi

on

Biyodizel bitkisel yağlar, kullanılmış yemeklik yağlar ve hayvansal yağlardan elde edilen yenilenebilir bir yakıttır. Alfa Laval hem küçük ölçekli biyodizel üretimi için standart çözümler hem de büyük ölçekli sanayi üretimi için özelleştirilmiş çözümler sağlamaktadır. Alfa Laval çözümleri biyodizel üretimi için özellikle tasarlanmıştır ve enerji tasarrufuna odaklı olarak yüksek performans, yüksek verim ve düşük tüketimi kombine eder.

Alfa Laval’ın kapsamlı ürün yelpazesi ön işleme, transesterifikasyon , yıkama, kurutma, metanol geri kazanma ve gliserin saflaştırma için komple termal ve ayrıştırma çözümleri sağlar.

Ön işleme

Alfa Laval nesiller boyunca yenilebilir yağlar ve sıvı yağlar sektörlerinde müşterilerine kendi proseslerini optimize edebilmeleri için  yardım etmiştir. Alfa Laval plakalı ısı değiştiriciler, yüksek hızlı ayırıcılar ve karıştırıcılar bu başlangıç aşamasında kullanılarak bitkisel yağ hammadde stokundan safsızlıkları  ayırır.

Transesterifikasyon

Alfa Laval yüksek hızlı separatörleri  biyodizelden gliserini ayırır. Bu separatörler  biyodizel kalitesini etkileyebilecek safsızlıkları  ve başka zararlı bileşikleri de ayırır. Kompakt Alfa Laval ısı değiştiricileri işleme verimi ile birlikte enerji tüketimini de optimize eder.

Yıkama ve kurutma

Kompakt Alfa Laval contalı  yarı kaynaklı ve tam kaynaklı plakalı ısı değiştiriciler biyodizel saflaştırmasında kullanım için idealdir. Hat içi statik mikserlerimiz iyi bir yıkama etkisi sağlar. Yüksek hızlı separatörler  bir veya iki aşamada etkin su ayırma sağlarken Alfa Laval dekanter santrifüjler yüksek katı konsantreleri, tuzların ayrılması ile ilgili kısımlarda kullanılınır.

Metanol geri kazanma ve gliserin saflaştırma

Gliserin transesterifikasyon işlem sırasında biyodizel üretiminin bir yan ürünüdür. Bu gliserin yan ürünün artan metanolu ısı ve yoğunlaştırıcı donanımının bir kombinasyonu kullanılarak geri kazanılabilir.

Alfa Laval plakalı yoğunlaştırıcılardaki tam ters-akım akış yolu büyük yararlar sağlar, düşük metanol sıcaklıklarına yol açarak sırası geldiğinde geri kazanılan metanolda yüksek verim elde edilmesini sağlar.

Alfa Laval Compobloc plakalı ısı değiştiriciler ve AlfaVap buharlaştırıcıların kombine edilmesi yeniden kaynatma görevlerinde son derecede etkilidir. Kompakt oluşları ile düşük ağırlıkları sayesinde daha düşük kurulum maliyetlerinin yanı sıra bakım yararları da sunar.

Gliserin kullanılış amacına göre farklı yöntemler kullanılarak saflaştırılır. Alfa Laval plakalı ısı değiştiriciler gliserinin %90 kuru maddeye  kadar konsantre edilmesini mümkün kılarken daha az buhar kullanır. Modüler tasarımları sayesinde AlfaVap buharlaştırıcılar gelecekteki ihtiyaçları karşılayabilmek için genişlemeyi de kolaylaştırır

Devamını Oku

Biyodizel

Kanalizasyonda biriken yağlardan biyodizel üretiliyor

Yayın Tarihi

on

İngiltere’de bir şirket, kanalizasyonda biriken yağ topaklarından biyodizel üretmeye başladı.

Şirket akıllı filtreler yardımıyla kiri ve gresi arıtıp biyoyakıt elde ediyor.

Yetkililer, bir yılda bu yöntemle 90 milyon litre biyodizel elde edilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Bu miktar 2016’da İngiltere’de kullanılan biyodizelin toplamından fazla…

Üstelik elde edilen biyodizel normal dizele göre yüzde 80 daha fazla çevre dostu.

Devamını Oku

Biyodizel

Atık mayonezlerden biyodizel üretimi

Yayın Tarihi

on

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı, öğrencileriyle birlikte atık mayonezlerden biyodizel üretti. Prof. Dr. Abalı, çöpe giden atık mayonezlerin ve yağların ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayabileceğini söyledi. Kurulacak tesisle atık yağlardan ve atık mayonezlerden üretilen biyodizelin üniversitenin dizel araçlarında kullanılması için harekete geçildiğini açıkladı.

Manisa’da çöpe giden atık yağları ve atık mayonezleri değerlendirmek isteyen MCBÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı, öğrencileriyle birlikte çalışma başlattı. Sıfır atık düşüncesiyle harekete geçen Prof. Dr. Abalı, atıkların ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi. Türkiye’de 1 yılda kişi başına 20 kilogram ve toplamda da 1.5 milyon ton yağ tüketildiğini ve yaklaşık 350 bin ton atık yağın ortaya çıktığını ifade etti.  Abalı, bu rakamın çok büyük olduğunu, ortaya çıkan atık yağların ancak yüzde 8’inin değerlendirildiğini belirtti. “Bir litre atık yağ, bir milyon litre suyu kullanılmaz hale getiriyor. Halkımızın bu konuda çok bilinçli olması lazım” dedi.

SIFIR ATIĞA GİDEN SÜREÇ

Atık yağların toplanması ve değerlendirilmesi için çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Abalı, “Bu kapsamda atık yağları biyodizele dönüştürüp, değerlendirmeyle ilgili bilimsel çalışmalar yaptık. Kullanım süresi çabuk geçen bazı gıda maddeleri var. Kullanım süresi bittikten sonra o artık bir atık oluyor. Mayonez, kullanım süresi oldukça kısa bir gıda maddesi. Kullanım süresi bittikten sonra da bir atığa dönüşüyor. Mayonezin içinde yüzde 60 oranında yağ var. Biz bu yağı, geri kazandık ve geri kazandığımız yağdan da biyodizel üretiyoruz. Biyodizel, biyolojik kökenli bir yakıt olup, yağın metanolle olan reaksiyonunda meydana geliyor. Bir ester elde ediyoruz, bu da yakıt olarak kullanılıyor. Yan ürün olarak da gliserin elde ediliyor. Gliserin de sabun ve deterjan sanayisinde hammadde olarak kullanılıyor. Yani atıktan başlıyoruz, sıfır atığa gitmiş oluyoruz” dedi.

100 KİLO ATIK MAYONEZDEN, EN AZ 60 LİTRE BİYODİZEL

Türkiye’de araçlarda kullanılan petrol kökenli dizele binde 5 oranında biyodizel katma zorunluluğunun geldiğini dile getiren Prof. Dr. Abalı, atık mayonezden biyodizel elde edilmesinin aşamalarını anlatarak, şunları söyledi:

“İade edilen mayonezleri topluyoruz ve içinde yağı parçalıyoruz. 100 mililitre bir yağ alıyoruz ve bu yağın içine 20 mililitre metanol ilave ediyoruz. Yağın asit oranına göre binde 3.5 sodyum hidroksit ilave ediyoruz. Yaklaşık 55 derece civarında bir sıcaklıkla bunu gerçekleştiriyoruz. En az 3-4 saat dinlenme sonunda da alt fazda gliserin, üst fazda da biyodizel elde etmiş oluyoruz. 100 kilo atık mayonezden en az 60 litre biyodizel elde ediyoruz. Bu biyodizel mazot yerine kullanılabilen bir madde. Şu anda Avrupa ülkelerinde petrol kökenli dizele yüzde 8 oranında biyodizel katma zorunluluğu getirildi. Ülkemizde de bu konuda bir gelişme var. Binde 5 oranında şu anda biyodizel katma zorunluluğu geldi. Bu da ülkemizde kullanım süresi geçen yağların tamamının aslında biyodizel olarak kullanılmasını sağlayacaktır.”

ÜNİVERSİTENİN ARAÇLARINDA KULLANILACAK

Atık mayonezlerin ve atık yağların değerlendirilmesi için bir tesis kurmaya hazırlandıklarını ve makinelerinin hazır olduğunu açıklayan Prof. Dr. Abalı, ortaya çıkan biyodizelin de üniversitenin dizel araçlarında kullanılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Abalı, “Atık yağların da değerlendirilmesi ve biyodizele dönüştürülmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bir pilot tesis kurduk. Bu pilot tesisi, çalıştırma aşamasına geldik. Atıkları bölümümüzde değerlendirebileceğiz. Makinelerimiz ve reaktörlerimiz var. Günde 350 litre biyodizel üretebiliyoruz. Hatta 24 saat çalıştığı zaman günde 1 tona kadar atık yağdan biyodizel yapabileceğiz.

Ayrıca Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde kurulacak pilot tesis ile atık yağlardan ve kullanım süresi geçen mayonezlerden üniversitenin dizel araçlarının yakıtını da sağlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

KAHVE TELVESİNDEN DE BİYODİZEL ÜRETTİLER

Prof. Dr. Yüksel Abalı, oldukça ilginç ürünlerin de değerlendirildiğini söyledi. Yaptıkları çalışmayla kahve telvesinden de biyodizel ürettiklerini açıklayan Prof. Dr. Abalı, “Kahve telvesinde yüzde 10 oranında yağ var. Buradan elde edilen yağ, biyodizel olarak da kullanılabilir. Kahve telvesinden de çok kıymetli bir yağ çıkardık” dedi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com